פארקומות חניה רובוטית בראש שקט לוגו

077-8040301

שאלות ותשובות

כל מה שרצית לדעת על פארקומות
ועל מערכת חניה רובוטית

 • מהו מתקן חניה אוטומטי (מוכר גם בשם מתקן חניה רובוטי)?

  מתקן חניה אוטומטי-רובוטי הינו מערכת חניה הממקמת רכבים באופן אוטומטי לפי אלגוריתם נתון במקומות חניה מוגדרים מראש.. הכניסה והיציאה ממתקן החניה מבוצעת על ידי העמדת הרכב בחדר כניסה.

  מספר חדרי הכניסה והיציאה למתקן הרובוטי נקבע לפי מספר מקומות החניה ועל פי דרישות התקן בשל השפעת זמני השימוש וזמני הפינוי שהמערכת נדרשת לעמוד בהם.

  המערכת יכולה להיות על-קרקעית, תת-קרקעית או משולבת.

  היתרונות המרכזיים של מערכת חניה אוטומטית הם ניצול מקסימלי של נפח הבניה, כדאיות כלכלית וחסכון בזמן בחניית הרכב.

  כל מערכת חניה ניתן לתכנן בהתאם לצרכי הלקוח ולאילוצים הטופוגרפיים של המגרש או המבנה וההנחיות המרחביות של הרשות המאשרת. כמו כן, מערכת חניה אוטומטית לרוב מתופעלת בעזרת קוד אישי, צ'יפ אישי או שלט רחוק ויכולה לרוב לאפשר טעינה חשמלית המבוצעת בזמן החניה.

  מתקני החניה האוטומטיים נבדלים זה מזה בסוגם, באיכות המוצר וברמת הבטיחות שלהם. בנוסף, חשוב לוודא שמתקן החניה הנבחר נרכש מספק מוכר ובעל ניסיון, אשר מחזיק מערך שירות ותחזוקה מתאים ויכול לאפשר מתן שירות מקצועי ומוסמך לאחר ההתקנה ולמשך כל אורך חיי הפרויקט.

 • מהם היתרונות של חניון אוטומטי-רובוטי על פני חניון קונבנציונלי?

  לחניון אוטומטי-רובוטי יתרונות רבים על חניונים קונבנציונליים:

  • חסכון בשטח ובנפח חניה – ניצול של עד פי 3 יותר מקומות חניה לנפח נתון.
  • יתרון כלכלי – חסכון בעלויות עבודות בניה אזרחיות (חפירה,בניה, רמפות, מפלסי חניה)
  • חסכון בעלויות מערכות רגולטוריות (אוורור, מערכות כיבוי אש, תאורה)
  • תרומה לאיכות הסביבה – בשל חסכון בזמן חיפוש החניה למערכות חניה אוטומטיות יתרון משמעותי בהפחתת פליטת גזי CO ומזהמים אחרים.
  • בטיחות ובטחון לנהג ולמכונית – מניעת נזקים לרכב מפגיעה אקראית ממכוניות צמודות ומניעת שריטות וגניבות.
  • נוחות למשתמש – הנהג אינו צריך לצעוד בחניונים חשוכים ולחפש את מכוניתו וכך  נמנע הסיכוי לפגיעת גוף במהלך ההליכה בחניון אל ומהמכונית. בנוסף אין צורך לחפש אחר מקומות פנויים בחניון והנהג אינו צריך לנסוע לאחור ביציאה מהחניה.
  • חסכון אישי לנהגים – חסכון בדלק בתהליך חיפוש החניה.
 • איך תדעו איזה מתקן חניה לבחור לפרויקט שלכם?

  בחירת מתקן החניה המתאים לפרויקט דורשת שיקול דעת של גורמים שונים כדי להבטיח שהמתקן עונה על הצרכים והיעדים הספציפיים שלך. להלן מספר שלבים שיעזרו לכם בקבלת החלטה מושכלת:

  • הגדירו את דרישות ואילוצי הפרויקט – גודל, קיבולת, מספר מקומות חניה ותכונות או פונקציות ספציפיות הנדרשות
  • אספו מידע על מערכות חניה שונות הקיימות בשוק – קראו ביקורות, מקרים ומשוב משתמשים כדי להבין את החוזקות והחולשות של כל מערכת, והתייעצו עם מומחים ואנשי מקצוע בתעשייה לקבלת המלצות.
  • קבעו את התקציב למערכת החניה, כולל עלויות התקנה, תחזוקה ותפעול.
  • העריכו את השטח הפנוי עבור מתקן החניה. מערכות אוטומטיות לרוב דורשות פחות מקום.
  • חווית משתמש – חשבו על הנוחות וקלות השימוש עבור הלקוחות. מערכות ידידותיות למשתמש יכולות לשפר את שביעות רצון הלקוחות.
  • השפעה על הסביבה – שיקלו קיימות וגורמים סביבתיים. חלק מהמערכות נועדו להפחית פליטות וצריכת אנרגיה.
  • אבטחה – הערכת מאפייני האבטחה של המערכת, לרבות מעקב, בקרת גישה ואמצעים למניעת גניבה.
  • תחזוקה ותמיכה – העריכו את דרישות התחזוקה ארוכות הטווח ואת זמינות התמיכה מספק המערכת.
  • אינטגרציה – בדקו האם ניתן לשלב את המערכת עם מערכות בניין או תשתית אחרות.
  • כדי להבטיח עמידה בתקנים המשפטיים סיקרו את התקנות המקומיות, קודי האזורים ודרישות ההיתרים.

  בהתבסס על המחקר, הניתוח והתשומות של בעלי העניין, בחרו את מערכת החניה המתאימה ביותר למטרות ולדרישות הפרויקט שלכם. זכרו שלבחירת מערכת חניה יכולה להיות השפעה משמעותית על הצלחת ויעילות הפרויקט שלכם, לכן חשוב לקבל החלטה מושכלת על סמך שיקול דעת מדוקדק של כל הגורמים הרלוונטיים. למעבר למערכות החניה של פארקומות >>>

 • מהי העלות של מתקן חניה אוטומטי (למקום חניה)?

  העלות של מערכת חניה רובוטית יכולה להשתנות באופן משמעותי בהתאם לגורמים שונים, לרבות גודל ומורכבות המערכת, הטכנולוגיה בה נעשה שימוש, המיקום ודרישות פרויקט ספציפיות אחרות.

  בהערכה גסה, העלות של מערכת חניה רובוטית יכולה לנוע בין 100,000 ל-200,000 ש"ח או יותר לכל מקום חניה. עם זאת, זוהי הערכה כללית מאוד, והעלות בפועל עשויה להשתנות במידה רבה בהתבסס על הגורמים שהוזכרו לעיל.

  כדי לקבל הערכת עלות מדויקת לפרויקט הספציפי שלכם, מוזמנים להתייעץ איתנו ולקבל הצעת מחיר בהתאם לדרישות הייחודיות של הפרויקט שלכם.

 • כמה זמן נדרש להתקנת מתקן חניה אוטומטי?

  זמן ההתקנה של מתקן חניה אוטומטי (חניון רובוטי) יכול להשתנות באופן משמעותי על בסיס מספר גורמים, לרבות גודל ומורכבות המערכת, תנאי האתר בו יבנה, רמת ההתאמה האישית הנדרשת והניסיון של צוות ההתקנה. לרוב, תהליך ההתקנה כולל 3 שלבים עיקריים: התקנה מכאנית, התקנה חשמלית, והתאמת התוכנה.

  באופן כללי, הקמת מערכת חניה רובוטית קטנה עד בינונית יכולה לקחת כ-6 חודשים עד שנה או יותר מתחילת הכנת האתר ועד להפעלה מלאה. מערכות בקנה מידה גדול עשויות להימשך זמן רב יותר, פוטנציאל לעלות על שנה או אפילו מספר שנים עבור פרויקטים מורכבים במיוחד.

  חשוב לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם יצרן או ספק מערכות החניה הרובוטיות ולעבוד עם מנהלי פרויקטים מנוסים כדי לפתח ציר זמן ריאלי עבור הפרויקט הספציפי שלכם. זמני ההתקנה יכולים להיות מושפעים גם מהזמינות של חומרים וכוח עבודה מיומן, ולכן תכנון קפדני חיוני כדי להבטיח התקנה מוצלחת ובזמן.

 • מהו זמן ההמתנה הממוצע להוצאת מכונית מהמתקן החניה הרובוטי?

  קצר משחושבים! זמן הוצאת רכב ממתקן חניה אוטומטי משתנה בהתאם לסוג המתקן ותכנונו, כאשר הזמן הממוצע עומד על 90 שניות. תכנון לא יעיל של מערכת החניה, כגון שימוש במספר רב של חניות מותנות וגבהים שונים, יגרור זמני המתנה גבוהים וכאלו שאינם עומדים התקן, ולכן חשוב לבצע את התכנון עם יצרן או ספק מערכות חניה מוכר בעולם ובשוק הישראלי. המלצה נוספת היא לבדוק את זמני ההמתנה בפרויקטים קיימים שבהם הותקנה מערכת רובוטית דומה לזו המיועדת לפרויקט שלכם. בצורה זאת תוכלו לוודא שהזמנים שעליהם התחייב היצרן אכן אמיתיים.

  בנוסף, היות ולרוב מערכות החניה האוטומטיות פלטת סיבוב מובנית שמסובבת את הרכב עם הפנים לכיוון היציאה, ברגע שהרכב יוצא מהחניה, הנסיעה חלקה והנהג לא צריך להשקיע זמן יקר תמרון או יציאה ברוורס.

 • האם בחניון רובוטי המכונית נכנסת ויוצאת מאותו מקום?

  לרוב, המכונית תצא מאותה עמדה ממנה נכנסה אל מתקן החניה כאשר היציאה הינה עם הפנים לכוון הנסיעה, אלא אם תוכנן אחרת. יחד עם זאת, במערכות גדולות בהן יש מספר מעליות, אין הכרח שהכניסה והיציאה תהיינה מאותו מקום, והמעליות משרתות את המתקן בהתאם לעומסי התנועה המשתנים.

 • האם ניתן לשלב טעינה חשמלית במתקן חניה אוטומטי?

  כן, במרבית המקרים אפשר לשלב תשתית לטעינת רכב חשמלי (EV) במערכת חניה רובוטית. מערכות חניה רובוטיות מודרניות רבות יכולות להיות מצוידות בתחנות טעינה של EV כדי לספק נוחות נוספת לבעלי רכב חשמלי.

  חלק ממערכות החניה הרובוטיות מצוידות בתוכנה מתקדמת המאפשרת למשתמשים להזמין מקומות חניה עם עמדות טעינה מראש. מערכת הזמנות זו מבטיחה שלמשתמשים עם כלי רכב חשמליים תהיה גישה לתשתית הטעינה בעת הצורך.

  כאשר משתמש עם רכב חשמלי נכנס למערכת החניה הרובוטית, המערכת יכולה לזהות אם מקום החניה השמור כולל עמדת טעינה. אם כן, המערכת יכולה להנחות את הרכב באופן אוטומטי למקום החניה המיועד עם עמדת טעינה פונקציונלית.

  כדי להבטיח את האבטחה של כלי רכב חשמליים וציוד טעינה, ניתן לשלב במערכת אמצעי בקרת גישה, כגון קוראי כרטיסי RFID, כך שרק משתמשים מורשים יוכלו לגשת לתחנות הטעינה.

  הוספת יכולות טעינת רכב חשמלי למערכת חניה רובוטית יכולה להפוך אותה לאטרקטיבית יותר למשתמשים המחזיקים בכלי רכב חשמליים, לתרום למטרות הקיימות ולהתאים לביקוש הגובר לתשתית טעינת EV. עם זאת, ההיתכנות של שילוב עמדות טעינת EV במערכת חניה רובוטית ספציפית תהיה תלויה בגורמים כמו קיבולת חשמלית זמינה, מגבלות מקום ושיקולי תקציב. חשוב לעבוד עם שילובי מערכות ומהנדסים מנוסים כדי להעריך ולתכנן את השילוב של תשתית טעינת EV במערכת החניה הרובוטית שלכם.

 • מה הקשר בין תמ"א 38 למתקני חניה?

  תמ"א 38 היא תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, בעיקר כאלו שנבנו לפני שנת 1980. במסגרת התמ"א, מחוזקים יסודות המבנה כך שעמידות הבניין בפני הכוחות המופעלים על הבניין בעת רעידת אדמה עולה משמעותית. חיזוק המבנה במסגרת הזו מאפשרת הוספת חדרי בטחון (ממ"דים) ופיר מעלית, שניהם מחומר בטון יצוק, דבר המסייע לחיזוק למבנה.

  בשנים האחרונות, עולה דרישה, הן רגולטורית והן מצד דיירי הבניינים, כי במסגרת התוכנית יתווספו גם מקומות חניה. האתגר מורכב שכן דורש הוספת מקומות חניה בשטח מצומצם מאד באופן שעל פי רוב אינו מתאפשר בחניון קונבנציונלי עם רמפות ונתיבי נסיעה. כאן בולטים פתרונות מתקני החניה בכלל ופתרונות החניונים האוטומטים בפרט, המאפשרים ניצול מקסימלי של תא השטח לטובת הגדלת מספר מקומות החניה. כל עוד המתקנים מתוכננים ומותקנים על-ידי חברה, עם יצרן יציב, תקני בטיחות מחמירים ושירות מקצועי 24/7, היזמים והדיריים יכולים לישון בשקט.

 • האם מתקני חניה אוטומטיים בטוחים?

  כן, מערכות חניה אוטומטיות-רובוטיות מתוכננות עם תכונות בטיחות כדי להבטיח הגנה על כלי רכב והולכי רגל. למערכות אלו יש בדרך כלל חיישנים, מצלמות ומנגנונים בטיחותיים למניעת תאונות ולהבטחת פעולות תקינות של המערכת.

  עם זאת, חשוב מאוד לוודא כי המוצר הרצוי עומד בתקני הבטיחות הישראליים והאירופאיים המחמירים ולהתקשר עם ספק מוכר ובעל נסיון בתחום. בנוסף, חשוב שהמתקן יעבור בדיקה של בודק מוסמך מנוסה בתחום בסיום ההתקנה ולאורך תקופת השירות של המתקן.

   

 • האם מתקן חניה רובוטי דורש תחזוקה שוטפת?

  כן, מתקני חניה רובוטיים דורשים תחזוקה שוטפת כדי להבטיח את פעולתם הבטוחה והיעילה. תחזוקה שוטפת למתקנים חיונית כדי למנוע תקלות, להאריך את תוחלת החיים של הציוד ולהבטיח את בטיחות הרכבים והמשתמשים.

  התדירות והיקף התחזוקה יהיו תלויים בהמלצות היצרן, דפוסי השימוש של המערכת ותנאי הסביבה. מערכות מסוימות עשויות לדרוש תחזוקה תכופה יותר מאחרות, במיוחד אם הן נמצאות בשימוש רב או ממוקמות בסביבות קשות.

  עבודה עם היצרן או עם ספק שירותי תחזוקה מוסמך עם ניסיון במערכות חניה רובוטיות היא חיונית על מנת להבטיח שהתחזוקה מתבצעת בצורה נכונה ובהתאם לתקנים בתעשייה. תחזוקה שוטפת לא רק משפרת את הבטיחות אלא גם עוזרת למקסם את אורך החיים והיעילות של מערכת החניה הרובוטית.

  חשוב גם לבדוק שהחברה המתחזקת תהיה מוסמכת ממכון התקנים הישראלי לתחזוקה של מתקני החניה.

 • האם יש תקן למתקני חניה אוטומטיים?

  כן. בישראל קיים תקן למתקני חניה (התקן הוא לכלל המתקנים ולא רק למתקני חניה אוטומטיים) וזהו התקן הישראלי ת"י 5437. תקן זה אימץ את התקן האירופאי למתקני חניה EN14010 בנוסח באנגלית. התרגום בעברית נועד להקלה והבנת הנקרא ובכל מקום בו יש ספק או אי התאמה בין התרגום למקור – קובע הנוסח באנגלית. בישראל, התקבל התקן האירופאי כתקן ישראלי בתוספת מספר סוגיות המפורטות בדף שהוסף בתחילת התקן לרבות תקנות התכנון והבניה (שחלות על המתקנים וסביבתם).

  התקן מגדיר ומבקר את תהליך מתקן החניה החל משלב התכנון והייצור לשלב התקנתו בדגש על התנאים לתחזוקת המתקן וכלה בתהליך המסירה של המתקן ואופן השימוש בו.

  מתקני החניה מתוצרת חברת DONGYANG PARK עומדים ומתאימים לדרישות התקן.

דילוג לתוכן